Krásná během celého roku! Pěstujte fotergilu s medovou vůní

Krásná během celého roku! Pěstujte fotergilu s medovou vůní

Tuto zajímavou rostlinu už objevil nejeden sběratel rarit. Obecně je však málo známá i přesto, že dobře odolává mrazům až do -27 ° C, a tak se dá pěstovat na celém našem území. Je krásná během celého roku, na jaře okouzlí medem vonícími květy, v létě zelenými listy a pěkným tvarem a na podzim krásně se zbarvenými listy.

čarodějnice-olše


·        Vizitka rostliny

Fotergila (Fothergilla) je příbuzná vilínu a vyskytuje se v zalesněných oblastech Spojených států amerických, rod Fotegrila obsahuje dva druhy této rostliny. Je to opadavý, více kmenný keř se střídavými, téměř kulatými listy, které mají zoubkatý okraj a tmavozelenou barvu a trochu připomínají olše, kůra je světle šedé.

Listy se během slunečných podzimních dnů nádherně přebarvují do žluta, oranžova až zářivě červena. Na jaře je keř na koncích výhonků obsypaný téměř pět centimetrů dlouhými soukvětími bílých voňavých květů, které se objevují ještě před listy, obvykle v květnu. Květenství se podobají květinám štětkovce, který se u nás pěstuje jako pokojová rostlina a svým tvarem připomínají kartáček na mytí lahví. To, co na nich nápadně vyniká, jsou tyčinky, klasické korunní plátky květiny nemají. V chladnějším počasí vydrží poměrně dlouho. Po odkvětu se objeví tobolky se dvěma pouzdry.
kulaté květy


·        Umístění v zahradě

Keř v dospělosti dosahuje výšky kolem dvou metrů. Roste pomalu, což je výhodné zejména v případě, pokud na zahradě nemáte mnoho místa. Má rád kyselý substrát, proto je vhodný do vřesovišť k rostlinám s podobnými požadavky na půdu.

Jeho krása však nejlépe vynikne, když ho vysadíte jako solitér na viditelné místo. Přivítá výživnou, vlhkou, ale dobře propustnou půdu na plném slunci nebo v částečném stínu. Na péči není náročný, postačí, když ho v sezóně přihnojíte hnojivem pro rododendrony. Řez není nutný, odstraňujte jen velmi staré a poškozené větve, nejlépe v zimě.

Na rozmnožování použijte odřezky.

Krásná během celého roku! Pěstujte fotergilu s medovou vůní
3.7 (73.33%)3