Jak by měla vypadat ideální dovolená pro podnikatele

Jak by měla vypadat ideální dovolená pro podnikatele

Na počátku devadesátých let se řada lidí vrhla do víru podnikatelské vášně, bylo to celkem pochopitelné, neboť minulý režim nic takového neumožňoval a bránil svobodnému rozvoji v odlišných životních cestách a osudech. Lidé zkrátka toužili konečně svobodně rozhodovat o svém životě. Jak ubíhal čas, budovali kariéru, ti úspěšní rozvíjeli podnikání a rozšiřovali své nabídky, rozrůstal se majetek a materiální zabezpečení bylo prioritou.

kořeny stromu

Mnozí však brzy pochopili, že příliš ukvapený životní styl nepřináší to pravé ovoce, po němž toužili před „sametem“, něco tomu scházelo, co bylo naopak na opačném konci spektra původního žebříčku hodnot – klid a pohoda. A tak se před několika lety zrodil nový trend zaměřený na relaxační pobyty. Můžeme je rozdělit do několika základních schematických vzorců:

Naprosté utajení na samotě

Týden nebo čtrnáct dnů volna lze trávit různě, ale čím více civilizačních vlivů, tím větší spojitost se současným světem plným stresu. V Česku existuje řada zajímavých míst, o nichž ale vědí jen zasvěcení, a někdy se po nich hůře pátrá. Vyplatí se proto vyjet autem do takových lokalit a objevovat je na vlastní pěst podle intuice. Můžete zkusit např. Novohradské hory, Jindřichohradecko, horní tok řeky Lužnice, Rakovnicko, Berounku pod Plzní a okolí říčky Střely, anebo oblast mezi Třísovem a Křemží u Českého Krumlova.
řeka Sázava

Pobyty ve tmě

Vynikající způsob, jak konečně nahlédnout do svého nitra je týden v naprosté tmě. Sice v komfortně vybaveném příbytku, ale izolováni (nejlépe v párech) od vnějších vlivů civilizace, od zvukových podnětů a světla. Výsledky takového pobytu jsou skutečně zajímavé.

Vyčistit hlavu

Podnikání se často vyznačuje dynamičností a aktivitou spojenou se sledováním příjmů a výdajů a daňových zákonů. Tito lidé bývají mnohdy až hyperaktivní, špatně spí, hůře se regenerují. Jednou z ideálních forem odpočinku je pro ně sice aktivita, ale zaměřená na přirozenou činnost. Žádné peníze, žádné daně – vyrazit na aktivní dovolenou do přírody. Co nejvíce se hýbat a toho lze dosáhnout třeba horolezeckým výcvikem, cykloturistikou, turistikou, vodáckými zájezdy apod.