Taneční obuv se od té společenské liší v mnoha ohledech

Taneční obuv se od té společenské liší v mnoha ohledech

Taneční speciály

Jestliže budete trávit na tanečním parketu řadu hodin, vyplatí se poohlédnout po speciálním obutí a odložit společenské boty. Speciály jsou totiž vyrobené pouze za tímto účelem, jsou velmi měkké, lehoučké, k chodidlu dobře přilnou a kotník je v nich pevně zajištěn. Mají také speciálně konstruovanou podrážku, jejíž povrch je po parketách jen lehce klouzavý, není tedy ani příliš tuhý, ani nebezpečně podkluzující.
nohy tanečního páru

Výběr velikosti

U taneční obuvi zvláště záleží na přesné volbě velikosti, tanec lze totiž přirovnat k pohybu na atletickém stadionu, kde záleží na každičkém detailu. Nevhodná velikost způsobuje puchýře a otlaky a vzhledem k náročnosti pohybu jde doslova o klíčovou záležitost .

Většina výrobců udává velikost obuvi v závislosti na délce chodidla v mm. Vzhledem k tomu, že se mohou jednotlivá číslování lišit, vždy je nutné změřit chodidlo velice přesně s milimetrovou přesností. Jak toho docílit? Postavte se ke stěně tak, aby se jí pata lehce dotýkala, a před nejdelší prst (může to být palec nebo druhý či třetí prst) opřete kolmo k zemi plastové pravítko. Vyznačte na zem tužkou rysku a vzdálenost od stěny přeměřte. Měření provádějte u obou nohou, neboť nemusí být obě stejně dlouhé, a vycházejte při volbě velikosti z delšího chodidla. Jednotlivá čísla obuvi jsou odstupňována přibližně po 6 milimetrech, proto je přesné měření velikosti chodidel důležité.
taneční vystoupení

Výška podpatku

Rozhodující je nejen jeho výška, nýbrž stabilita bot. Podpatek by měl být vyroben přesně v linii těžiště chodidla a klidně se může stát, že pevnou oporu budete mít u vyšších jehel o délce 9 cm, než u nízkého podpatku 5 cm. Důležitý je tedy váš vnitřní pocit v průběhu zkoušení.

Obecně se však doporučuje začínajícím tanečnicím volit výšku od 5 do 7 cm. Menší výška nevypadá na tanečním parketu dobře, působí spíše strnule a neohrabaně, naopak na vyšších jehlách můžete mít problémy s rovnováhou.