Zahradní architektura za poslední roky vzkvétá

Zahradní architektura za poslední roky vzkvétá

Žijeme v době, kdy se neustále zabýváme nějakými problémy, jak řešit různé věci a situace. V podstatě dopodrobna rozebíráme, co jíme, jak se cítíme, co bychom chtěli a dokonce i jakým způsobem žijeme. Vše si uzpůsobujeme podle svých představ a přání. Vyhledáváme lékaře, kteří jsou nám sympatičtí, školy pro naše děti, soukromé učitele, ale i v soukromí si dopřáváme dávku pohodlí a relaxace. Také je pravdou, že v dnešní době jsou výrobky daleko dostupnější, než kdysi tomu dávno bývalo. Není pak problém si do běžné domácnosti pořídit hydratační vanu nebo sprchový kout s masážní tryskou, infrasaunu, na zahradu bazén, solární sprchu a další relaxační prvky. Ovšem ruku v ruce s moderní technikou se obnovují i zahradní prvky a renovují se různě pergoly, altánky, zahradní lavičky a podobně. Zkrátka historické a ojedinělé kousky získávají moderní kabátek.

dřevená pergola

Vítězí dřevo

V zahradní architektuře se nalezne mnoho stavebního materiálu, ale snad vždy stojí na předních příčkách dřevo. Působí tak přirozeně a také do přírody nejlépe zapadne svojí podstatou. Velmi pěkné jsou dřevěné pergoly, které nám poskytnou mnoho možností. Převážně je lze pojmout jako jednoduchý přístřešek, kde se lze schovat před sluncem nebo deštěm, samozřejmě pokud budou mít kvalitní zastřešení. Když se ale ještě přidá nějaký nábytek a doplněk v podobě květin, svítidel a dalších dekorací, tak si rázem vytvoříme ideální odpočinkové místo. Navíc se vlastně tento prostor může stát prodlouženou obytnou letní zónou. Pokud zvolíme přírodní odstín masivního dřeva, tak rozhodně chybu neuděláme.

Umístění pergoly je třeba si pořádně rozmyslet

Především bude záležet na dispozici samotného pozemku. Určitě by měla být vhodně umístěná, aby na náš pozemek zapadla a vytvořila tak skutečně správný doplněk celé zahrady. Podpoříme jí kvalitní výsadbou zeleně a rostlinek. Ale i tyto dva důvody, by neměly zůstávat stranou při rozhodování.

pergola ze dřeva

1. Rozhodující je vzdálenost od domu.
Pergola by měla sloužit také i pro návštěvy a budeme jim chtít poskytnout občerstvení nebo pohoštění. Nemusí být zrovna příjemné chodit s kávou přes celou zahradu a několikrát se vracet zpět do domu.
2. Vzdálenost od sousedů.
Letní večery doslova lákají k posezení venku na čerstvém vzduchu. Ovšem zábava a hlasitý hovor nebo smích může skutečně rušit naše sousedy. Což může vyvolat nepříjemné sváry a o to rozhodně nikdo nestojí.