Kojení – fenomén poslední doby

Kojení – fenomén poslední doby

Už před porodem budoucí maminka slýchá, jak je nutné, aby po narození své dítě kojila, a to co nejdelší dobu. Stresována je touto povinností už dopředu, a pokud se následně kojení nedaří rozjet, pokračuje její nervozita dále.
Je vlastně kojení tak důležité a proč se kolem něj v poslední době vedou takové diskuse? Dá se nějak schopnost kojení ovlivnit?
Je faktem, že v osmdesátých, ale ještě i převážné většině devadesátých let, nebyl důraz na kojení vůbec kladen. A to ani ze strany lékařů. Poté se k nám dostaly přelomové informace o pozitivních účincích kojení na zdraví dětí a nastal velký zlom.
kojenec u maminky
Dnes už víme, že kojení hraje opravdu významnou roli v životě matky i dítěte a buduje se jím pevný základ pro další zdravý život jedince. Kromě upevňování citového pouta mezi mámou a miminkem pomáhá kojení ženě třeba i s lepší regenerací těla po porodu.
Jednoznačně je tedy v dnešní době kojení doporučováno, a to až do dvou let věku dítěte. Ne každá matka je však schopna kojit, nebo si s kojením sama poradit. Pokud vyloženě nemá kojení zakázáno třeba ze zdravotních důvodů a přesto se jí to nedaří, může se obrátit na laktační poradkyni. Ne vždy je však žena natolik odhodlaná a za kojení bojuje, proto jej vzdá a vymění mateřské mléko za to umělé. Následně sklidí obrovskou kritiku svého okolí a stresy pokračují. Stresovaná matka rovná se neklidné dítě a koloběh problémů nadále pokračuje.
Kojením se dnes často určuje měřítko která máma je dobrá a která ne. Jenže nic není jednostranné a jednoduché, jak se to na první pohled zdá.
Zkušené laktační poradkyně však tvrdí, že kojit může každá žena, stačí jen chtít. V případě, kdy je matka opravdu vnitřně rozhodnuta, že kojit chce a nedaří se jí to, měla by určitě laktační poradkyni kontaktovat.
miminko s lahvičkou
Jejich síť je v rámci republiky skutečně velmi hustá a dokážou mnohdy poradit i po telefonu. Pokud je to potřeba, nemají problém ani s návštěvou v domácnosti, kde vidí na vlastní oči, jakou techniku matka při kojení používá, zhodnotí problém a můžou poradit, jak jej napravit. Spousta maminek si návštěvu laktační poradkyně nemůže vynachválit a tvrdí, že právě díky ní se jí podařilo dítě kojit, jak dlouho bylo potřeba.
Proto, vyskytne-li se i u vás podobný problém, neváhejte a vyhledejte ve svém okolí kontakt na laktační specialistku, která vám jistě ráda poradí.