Jak poznáme, zda je dané zábradlí na schodiště bezpečné?

Jak poznáme, zda je dané zábradlí na schodiště bezpečné?

Jen málokdo z nás věnuje schodům větší pozornost, přestože je používáme prakticky denně, ať už doma či v zaměstnání. Jsou momentálně jedním z nejlepších způsobů, jak překonat bez pomoci techniky větší výškový rozdíl.

Avšak právě proto, že jsou tak rozšířené, se staly samozřejmou součástí našich životů. Považujeme je za samozřejmost, a ani si prakticky neuvědomujeme, jak jsou ve skutečnosti užitečné. A tak není divu, že prakticky neregistrujeme fakt, že jejich součástí je v naprosté většině případů i zábradlí.

schodiste3

To zde samozřejmě není pouze pro okrasu. Jeho hlavní úlohou je zvýšit bezpečnost, neboť ačkoliv schody skutečně jsou to nejlepší, co zatím máme, neznamená to, že je chůze po nich bez rizika. Stačí jeden špatně vypočítaný krok či uklouznutí a následky mohou být tragické. A tomu je třeba samozřejmě pokud možno předejít.

Zábradlí na schodiště je v současné době jedním z nejlepších způsobů prevence pádu ze schodů, kterou máme. Pokud uklouzneme či nám podjede noha, můžeme se jej snadno zachytit a uchránit se tak pádu.

A nejen to, navíc nám pomáhá i s výstupem, neboť je možné se o něj opřít a přenést na něj část své váhy. To ocení především lidé s pohybovým postižením a také ti, kteří musí vyšlapávat několik pater.

schodiste4

Avšak aby mohlo tyto své úkoly plnit, musí být zábradlí samozřejmě samo o sobě bezpečné. Jak ale můžeme jako laik poznat, že tomu tak je? Naprosto spolehlivý způsob sice neexistuje, avšak je zde pár vodítek, kterými se můžeme řídit.

Tím prvním je stav materiálu. Pokud je například kovové zábradlí zrezlé či dřevěné zpuchřelé a zpívají v něm červotoči, pak bychom v něj neměli vkládat příliš velkou důvěru.

Dále je dobré podívat se na celkovou konstrukci. Drží vše na svém místě? Nechybí nějaká část? Nevisí zábradlí a nekýve se? I to jsou znaky, které nám hodně řeknou.

Výhodou je, že většinou vše můžeme zhodnotit jedním pohledem. Nemusíme tedy ztrácet čas.