Končí vám letos výplata rodičovského příspěvku? Co udělat, abyste dosáhli na navýšení o 80.000, – Kč od příštího roku!

Končí vám letos výplata rodičovského příspěvku? Co udělat, abyste dosáhli na navýšení o 80.000, – Kč od příštího roku!

Končí vám výplata rodičovského příspěvku tento měsíc, příští měsíc, v listopadu letošního roku a vašemu nejmladšímu dítěti, na který „rodičák“ pobíráte, budou až v lednu 2020 (a dále) čtyři roky. Chcete dosáhnout na navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč od nového roku?
holčička s kytičkou
Neodkládejte rozhodnutí na poslední chvíli, je třeba, abyste si zařídili prodloužení výplaty rodičovského příspěvku do ledna 2020. Návrh zákona totiž stanovuje nárok na navýšení všem rodinám, které aktivně pobírají rodičovský příspěvek v lednu 2020. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové prošel prvním čtením ve sněmovně a postupuje k dalšímu schvalování. Neváhejte a zajímejte se o změnu již nyní.
Pokud „hrozí“ dočerpání rodičovského příspěvku letos a vašemu dítěti přitom budou 4 roky až příští rok, je vhodné zajít na úřad práce a požádat o změnu ve výplatě dávky. Vyplníte formulář a požádáte o nižší částku rodičovského příspěvku tak, abyste byli aktivní v čerpání „rodičáku“ alespoň v lednu 2020.  Naopak v průběhu roku 2020 opět můžete požádat o navýšení částky tak, abyste mohli vyčerpat z 80.000, – Kč maximum. Pamatujte na to, že jste limitováni věkem dítěte. Rodičovský příspěvek se vyplácí maximálně do 4 let věku dítěte anebo se stopne narozením dalšího potomka, tj. rodičovský příspěvek se vyplácí VŽDY na nejmladší dítě v rodině. Nezapomínejte ani na to, že volbu rodičovského příspěvku můžete provést jednou za 3 měsíce! Pokud byste nechávali snížení na poslední chvíli např. na prosinec, nemůžete si opět v lednu, ani únoru požádat o navýšení částky.
peníze čr
Bohužel změnu od ledna 2020 neuplatní automaticky všechny rodiny. Byť budou aktivní v čerpání rodičovského příspěvku v lednu a dítě bude k 1. 1. 2020 mladší 4 let. Problém je u matek, které mají nízký vyměřovací základ a nemohou si tak zvolit vyšší měsíční čerpání příspěvku anebo u žen, kterým nevznikl nárok na peněžitou pomoc  v mateřství (mateřskou). Ty mohou čerpat maximálně 7.600, – Kč měsíčně a nemusí tedy ani celou částku navýšení vyčerpat, zvláště blíží-li se čtvrté narozeniny jejich potomka. Nevyčerpané peníze tak propadají státu.
Co znamená denní vyměřovací základ (dále jen DVZ)
Měsíční výše rodičovského příspěvku, který si můžete sami na úřadu práce zvolit, se odvíjí od DVZ, který vám při narození dítěte potvrdí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení v případě, že vám vznikl nárok na mateřskou.
Maximální možná měsíční výše rodičovského příspěvku=30násobek DVZ a z toho 70 %.
Rada na závěr: Pokud má otec dítěte vyšší příjmy než matka, můžete na úřadu práce požádat o výplatu rodičovského příspěvku z pojištění otce dítěte, navýšit tak měsíční částku rodičovského příspěvku na maximální možnou výši a dočerpat tak maximum částky, co je možné.