Jak se obout na výlet?

Jak se obout na výlet?

Dnes už my lidé obvykle dávno nechodíme bosi. Aspoň tedy v běžných životních situacích tady u nás v civilizovaném světě. A už dávno tu nechodíme ani v jedněch jediných botách. Míváme jich doma běžně více párů, a to zpravidla různých. A třeba i diametrálně odlišných.
Je prostě skutečností, že míváme společenskou obuv, deme tomu lakýrky a lodičky, že máme boty na sport, k vodě, na doma a podobně. Jednak proto, že si některé situace vyžadují vzhledově a typově vhodné obutí, a jednak proto, že je tu důležitá i otázka pohodlí a bezpečné chůze.

boty na kamení

A tak nikoho neudivím ani tím, že existují dokonce i boty určené pro výšlapy někam do přírody. Jistě, les nebo louka by nám nevyčítaly, kdybychom se tam objevili v nevhodné obuvi, hory by také neprotestovaly, kdybychom tam vyrazili v něčem nevhodném, ale přesto bychom určitě pocítili, že to není to pravé, kdybychom se neobuli tak, jak je to nesporně žádoucí.

Zatímco je totiž vzhled bot při výletech někam do přírody podružný a lze ho klidně ignorovat, je otázka pohodlí něčím docela jiným. Kdo si vyšlapuje v botách, které mu padnou jako ulité, které jsou pohodlné a bezpečné, ten se cítí skvěle, lépe než ten, koho jeho boty tlačí, a o dokonalosti obutí tu rozhoduje třeba i to, nakolik jsou, v kterých botách nohy v suchu a teple.

A tak si pořizují zkušení a zdatní výletníci mimo jiné i trekové boty. Taková obuv totiž není žádný módní výstřelek, to je praktická a náramně užitečná věc. Což mi potvrdí každý, kdo už poznal na vlastní kůži rozdíl mezi správnou, a ne až tak vhodnou obuví.

boty v přírodě

V kvalitních trekových botách nohy nezebou, do těch se nedostane voda, do které se v přírodě nejednou šlápne, dobře zvolené boty ani netlačí, ani nenadělají puchýře…
Prostě jsou takové boty pro cesty volným terénem ideální. A těm, kdo je mají, lze při jakémkoliv výletě závidět.