Co očekáváme od dovolené?

Co očekáváme od dovolené?

Každý z nás miluje dovolenou. Výjimkou jsou lidé, kteří jsou celkem beznadějní workoholici. Většina lidí si ve svém životě klade vysoké nároky a požadavky. Nejinak je tomu také u dovolené. Kam pojedeme? Zaplatíme si plnou penzi, nebo all excluzive? A co program? Co všechno musíme stihnout? Cestování je určitě velmi podnětné a zábavné, a pokud si lidé mohou dopřát vyrazit i do velmi vzdálených destinací, je to určitě dobře. Je to velmi obohacující poznávat nové kultury, nové lidi a zcela odlišné zvyky.

 skandinávksá chata

Odpočinek a rekonvalescence

Nicméně to, oč běží, je především odpočinek a rekonvalescence. Odborníci říkají, že k tomu, abychom dokázali opravdu vypnout, a plně relaxovat potřebujeme čtyři týdny v kuse, minimálně tři týdny. Samozřejmě pro většinu z nás je to celkem science-fiction. Jsou lidé, kteří mají jen dvacet dní dovolené. Z toho pět dní využijí jako sick days místo nemocenské, pět dní na různé vyřizování a deset dní si musí rozdělit mezi prázdniny a Vánoce. Takže žádná velká hitparáda. Nemluvě o tom, že vzít si měsíc dovolené, kdo si to v práci může dovolit. Všichni víme moc dobře, jak to vypadá, když si kolegové a kolegyně vezmou dva týdny. Zkrátka a dobře, není to rozhodně snadné. Proto máme pocit, že čas dovolené si musíme maximálně užít.

 tropický ostrov

Prostě si pročistit hlavu

Ovšem dovolená má sloužit k psychohygieně. Pročistit si hlavu, uklidnit se, nastínit možná řešení problémů, která vás trápí, odpočívat. To všechno je totiž důležité.

Určitě jste se někdy setkali s tím, že jste šli po dovolené do zaměstnání naprosto psychicky na dně. Představa pracovních povinností přivádí k čirému zoufalství.

Ovšem je to tím, že místo odpočinku a duševní i tělesné regenerace jste se obklopovali množstvím zážitků, které jste nezvládali strávit. Ne nadarmo se říká, že po dovolené je důležitý čas na adaptaci.