Čaj – nejen sáček ve vodě

Čaj – nejen sáček ve vodě


Každý jej zná. Nejčastěji ovocný čaj ze supermarketu v hrnku horké vody, doprovázený mnohdy příjemnou vůní. Avšak čaj není pouze o těchto pytlíčcích. Mezi čaji najdete při troše hledání mnoho různých druhů a čajových směsí, které si zamilujete. Chcete něco na povzbuzení nebo se cítíte nachlazeni a nevíte, čím byste tu nemoc zahnali? Řešením může být i čaj. Pojďte se podívat na některé druhy, které opravdu stojí za to znát!
zelený čaj.jpg
Zelený čaj
Ideální po ránu anebo pro lidi, kteří nenašli zálibu v kávě. Neobsahuje kofein, ale pouze L-theanin. Možná odpudivý název, ale nabudí dokonce i na delší dobu. Tyto čaje jsou velice chuťově jemné a mají příjemné aroma. Také do této kategorie můžeme zařadit Maté a Matchu. Pitím alespoň jednoho šálku denně můžete snížit pravděpodobnost rakoviny a onemocnění srdce.
Černý čaj
Vzhledem může letmo připomínat onen populární nápoj z kávových zrnek. Vlastně je jeho vzdálený příbuzný, protože z řad čajů je jednou z variant s nejvyšším obsahem kofeinu. A pokud chcete předejít mozkové mrtvici až z 21%, tak není nic jednoduššího, než vypít tři, ne-li více, šálků denně.
Echinacea
Pro srozumění – třapatka nachová. Jedná se o rostlinu, z níž se dá vyrobit nápoj, který má docela hojné spektrum působení. Tento se Vám bude zejména hodit při chladných večerech strávených s kapesníkem u nosu, protože snižuje náchylnost k nachlazení. Také je vhodné jej mít po ruce, pokud trpíte na afty nebo infekce močových a dýchacích cest.
čajová konvice.jpg
Oolong
Bude vhodným společníkem ženám, které hubnou, protože podle výzkumů ženy, které při hubnutí pili právě oolong spálily více kalorií, než ty, co pily pouze vodu. Ale tím jeho účinky nekončí. Napomáhá také ke snižování hladinu tuku v krvi anebo je na místě, pokud hledáte nějaký čaj pro detoxikaci, protože obsahuje vitamín B3 a tudíž je hoden Vaší pozornosti při hledání detoxikačních čajů. A když se mu podíváme pořádně na zub, tak taky zabraňuje vzniku zubního kazu.
Rooibos
Rádi sportujete? A pijete isotonické nápoje? Můžete je zkusit nahradit již zmíněným rooibosem. Tento čaj zabraňuje dehydrataci a obsahuje velké množství železa, což se určitě hodí. Také je vhodný pro děti a těhotné ženy, poněvadž neobsahuje vůbec žádný kofein. Lze najít také v zelené nebo červené variantě.