KANIBALISTICKÁ MINULOST PŘEKRÁSNÉHO SOUOSTROVÍ FIDŽI

KANIBALISTICKÁ MINULOST PŘEKRÁSNÉHO SOUOSTROVÍ FIDŽI

Souostroví Fidži je skupina 320 ostrovů, které jsou známé nejen pro nádherné moře a přírodu. Možná, že to někoho překvapí, ale Fidži je spojené s lidožrouty. Ještě v 19. století jste mohli toto souostroví nalézt v mapách pod názvem Cannibal Islands.Kanibalismus, ale nebyl provozován jen na Fidži, nýbrž na všech melanéských ostrovech. Proč vlastně místní obyvatelé lidské maso jedli? Podle historiků je nejpravděpodobnější varianta ta, že jim zkrátka chutnalo. Obyvatelé také věřili, že síla člověka, kterého snědí, se přenese do jejich těla. Prý jim nejvíce chutnali stehna, paže a srdce.
domorodci na fidži.jpg
Maso však nikdy nekonzumovali syrové. Tělo nebohé oběti rozčtvrtili, zabalili do banánových nebo palmových listů a pak pekli na rozžhavených kamenech v otevřeném ohništi. Maso konzumovali pomocí speciálně vyrobených dřevěných vidliček, které byly zhotoveny jen k tomuto účelu. Používat tyto vidličky k něčemu jinému bylo považováno za smrtelný hřích. Dnes si můžete repliky těchto vidliček zakoupit na Fidži, jako jeden z mnoha suvenýrů.
tropické pobřeží.jpg
Ty pravé nástroje můžete nalézt vystavené v muzeu v Suvě. A protože Fidžijci byli velcí gurmáni, dávali si k lidskému masu různé zeleninové přílohy, výrazné koření nebo listy některých stromů.
Zajímavé je, že běloši se Fidžijců bát nemuseli, jelikož jejich maso jim nechutnalo. Podle všeho mělo nepříjemnou pachuť. Místní nejčastěji zabíjeli a pojídali trosečníky. Věřili totiž, že bůh na trosečníky musel být hodně naštvaný, když zničil jejich lodě a proto dokonali jeho vůli, když ubohé trosečníky zabili.
pobřeží fidži.jpg
Pokud v některé z vesnic zemřel náčelník tak šly na smrt, podotýkám zcela dobrovolně, všechny jeho ženy, které pak spolu s ním byly snědeny. Věřili totiž v to, že po smrti budou žít nový život od stejného věku a zdraví. Asi nejznámějším náčelníkem byl jistý Undre Undre, který údajně snědl 872 lidí.