Co je tak zajímavého na Českých Budějovicích

Co je tak zajímavého na Českých Budějovicích



České Budějovice jsou okresním a krajským městem s necelými sto tisíci obyvateli, jehož historické jádro je od roku 1980 městskou památkovou rezervací. Tento strohý údaj ale zdaleka nevypovídá o jeho atraktivitě, neboť vám nabízí mnohem víc, než jen procházky po náměstí Přemysla Otakara II. a přilehlých ulicích.

zámek Hluboká nad Vltavou

Prohlédněte si město z výšky – České Budějovice by se vám mohly zalíbit při pohledu z výšky. Vysloveně se k tomu nabízí Černá věž a pak také na vzdáleném horizontu odtud viditelný nejvyšší vrchol Blanského lesa – Kleť. Dalším zajímavým místem k pohledu na město je Dlouhý vrch u obce Dubičné, který v zimě slouží jako sjezdovka (tedy je zde alespoň vlek s osvětlením pro večerní lyžování) a také jako startovní stanoviště pro paragliding.

přehrada Lipno

Prohlédněte si město od řeky – další zajímavý pohled na jihočeskou metropoli vás čeká od hladiny Vltavy. Budete-li jí splouvat jako vodáci, můžete doplout třeba až k zámku v Hluboké nad Vltavou, ovšem musíte tu počítat s přenášením několika obřích jezů. Nicméně plavba po Vltavě je velmi romantická i zde, neboť proplouváte podél asfaltové cyklostezky a městského parku Stromovka. Vltavu lze splout od Soumarského mostu nebo z Lenory či až z Vyššího Brodu a zajistíte-li si ubytování v Českých Budějovicích a okolí penzionurudolfa.cz, můžete plavbu uzavřít v příjemném prostředí tamního penzionu.

Město a okolí z cyklistického sedla – České Budějovice jsou ideálním výchozím místem pro pořádání cyklistických výletů. První den byste mohli formou krátké projížďky zavítat k zámku v Hluboké nad Vltavou, druhý den do Třeboně a do jeho okolí, například k rybníku Rožmberk či k Nadějské rybniční soustavě, třetí den byste mohli zavítat do Českého Krumlova, čtvrtý den se projet podél Vltavy z Loučovic až ke zřícenině hradu Dívčí Kámen a pátý den zavítat na Šumavu nebo do Novohradských hor.